2019 ACJBC, SCC and SDP squads announced

MOVING into the elite basketball ranks for 2019, Basketball Victoria has selected the best and brightest across the under-14 through to under-18 age groups for higher representative duties.

Picked from the tryout day in Ballarat last week, Country athletes have earned selection into the Southern Cross Challenge (SCC), Australian Country Junior Basketball Cup (ACJBC) and the State Development Program – Country (SDP) squads for 2018/2019.

The SCC and ACJBC representatives will earn insight into elite development and higher-level gameplay across the two elite junior tournaments held in January.

The 2019 Southern Cross Challenge will be held at the State Basketball Centre, Wantirna South from Friday 18 January to Monday 21 January 2019.

The 2019 Australian Country Junior Basketball Cup will be held at the Lauren Jackson Sports Centre, Albury, NSW, from Monday 14 January to Saturday 19 January 2019.

SDP Country athletes work under the Basketball Victoria High Performance curriculum as athletes will work with identified coaches under the direction of the High Performance Coach – Country in regional satellite hubs and at regular combined training camps.

Vic country girls

Prospective athletes for Victoria Country U16 and U18 teams will be picked from these squads. Picture: BASKETBALL VICTORIA

Selected athletes may also be invited to attend The Victorian National Performance Program (VNPP), which is designed to assist Basketball Australia in identifying athletes who are members of  national junior teams or are capable of making those teams. The VNPP will be held from September 2018 to August 2019 and will be operated by elite coaches who are national-calibre coaches.

Basketball Victoria’s Basketball Operations Manager Grant Wallace said the country contingent – selected from their outstanding tryouts at Ballarat – will set up their elite basketball journeys in tandem with the SDP selections.

“Southern Cross Challenge and Australian Country Junior Basketball Cup have been important steps for our elite country athletes as they progress further into the country high performance pathway,” Wallace said. “Selection into SCC/ACJBC from Country Victoria is an amazing achievement and coupled with the State Development Program, it showcases our best juniors and gives them an opportunity to become better players and people on and off the court.

“We wish the best of luck to our Country athletes heading into the Southern Cross Challenge and Australian Junior Country Basketball Cup.”

Basketball Victoria’s SDP Country Selection Camps in Ballarat was made possible through the local partnership between Ballarat Basketball and Harvey Norman, which has delivered the Harvey Norman Healthy Living Regional Program throughout the Ballarat community.

 

BASKETBALL VICTORIA – 2018/19 COUNTRY HIGH PERFORMANCE REPRESENTATIVES

 

SOUTHERN CROSS CHALLENGE

 

U14 BOYS SOUTHERN CROSS CHALLENGE
Team First Name Family Name Association
U14B Southern Cross Jacob Britt Ballarat Basketball Association
U14B Southern Cross Ned Renfree Ballarat Basketball Association
U14B Southern Cross Fred Blackall Basketball Geelong
U14B Southern Cross Kai Smith Basketball Geelong
U14B Southern Cross Bryce Goudge Bendigo Basketball Association
U14B Southern Cross Brady Hall Colac Basketball Association
U14B Southern Cross Ethan Hearn Corio Bay Basketball
U14B Southern Cross Hugh Dougherty Horsham Amateur Basketball Association
U14B Southern Cross Xavier Lindsay Korumburra Basketball Association
U14B Southern Cross Noah Christy Maffra Basketball Association
U14B Southern Cross Brodie Tohara Maffra Basketball Association
U14B Southern Cross Oluwatobi Obatoki Mildura Basketball Association
U14B Southern Cross Tullan Chimyong Other Association not listed
U14B Southern Cross Joshua Greig Pakenham Basketball Association
U14B Southern Cross Matt Whitlock Shepparton Basketball Association
U14B Southern Cross Jack Whitlock Shepparton Basketball Association
U14B Southern Cross Ben Waller Traralgon Basketball Association
U14B Southern Cross Finn O’Sullivan Warrnambool Basketball Incorporation
U14B Southern Cross Coen Ainsworth Wodonga Basketball Association
U14B Southern Cross Frank Oguche Wodonga Basketball Association

 

U14 GIRLS SOUTHERN CROSS CHALLENGE
Team First Name Family Name Association
U14G Southern Cross Emily Lewis Ballarat Basketball Association
U14G Southern Cross Taylah Richards Basketball Geelong
U14G Southern Cross Aleks Connolly Bellarine Peninsula Basketball Association
U14G Southern Cross Annie Poon Bellarine Peninsula Basketball Association
U14G Southern Cross Keely Burland Hamilton Basketball Association
U14G Southern Cross ruby murphy Melton Basketball Association
U14G Southern Cross Hayley Letts Other Association not listed
U14G Southern Cross Ella McLeod Other Association not listed
U14G Southern Cross Mackenzie Reddrop Other Association not listed
U14G Southern Cross Katie Wilson Other Association not listed
U14G Southern Cross Alexandra Beale Sale Basketball Association
U14G Southern Cross Jemma Birss Sale Basketball Association
U14G Southern Cross Ash Centra Sale Basketball Association
U14G Southern Cross Brianna Cowley Seymour Basketball Association
U14G Southern Cross Kyra Webb Southern Peninsula Basketball Association
U14G Southern Cross Holly Morris Traralgon Basketball Association
U14G Southern Cross Taylah Murtagh Traralgon Basketball Association
U14G Southern Cross Emily Scholtes Traralgon Basketball Association
U14G Southern Cross Mia Mills Warrnambool Basketball Incorporation
U14G Southern Cross Sienna Harvey Wodonga Basketball Association

 

bushrangers

 

U15 BOYS SOUTHERN CROSS CHALLENGE
Team First Name Family Name Association
U15B Southern Cross Jackson Djatschenko Bacchus Marsh Basketball Association
U15B Southern Cross Ollie McCarthy Ballarat Basketball Association
U15B Southern Cross Alex Molan Ballarat Basketball Association
U15B Southern Cross Bailey Bruce Basketball Geelong
U15B Southern Cross Leo Burgess Basketball Geelong
U15B Southern Cross Jack Connolly Basketball Geelong
U15B Southern Cross Martin Steen Bendigo Basketball Association
U15B Southern Cross Lachlan Somerville Kerang Basketball Association
U15B Southern Cross Cormac Hayes Macedon Ranges Basketball Association
U15B Southern Cross Hakaraia Tahi Melton Basketball Association
U15B Southern Cross Michael Gelagotis Moe Basketball Association
U15B Southern Cross Cooper Lanting Pakenham Basketball Association
U15B Southern Cross Lachlan Smith Pakenham Basketball Association
U15B Southern Cross Kobe Wilson Pakenham Basketball Association
U15B Southern Cross Boston Dowling Shepparton Basketball Association
U15B Southern Cross Jordan Munro Shepparton Basketball Association
U15B Southern Cross Corey Hastings Southern Peninsula Basketball Association
U15B Southern Cross Thomas Briggs Wangaratta Basketball Association
U15B Southern Cross George Stevens Warrnambool Basketball Incorporation
U15B Southern Cross Harrison Scott Wonthaggi Amateur Basketball Association
U15B Southern Cross – Emerg Fletcher Burger Ararat Basketball Association
U15B Southern Cross – Emerg Angus Hastie Basketball Geelong
U15B Southern Cross – Emerg Joel Freijah Horsham Amateur Basketball Association
U15B Southern Cross – Emerg Jett Killoran Maffra Basketball Association
U15B Southern Cross – Emerg Ryan Beale Sale Basketball Association
U15B Southern Cross – Emerg Harper Fraser Sale Basketball Association
U15B Southern Cross – Emerg Tyler Anderson Traralgon Basketball Association
U15B Southern Cross – Emerg Henry Harris Warragul District Amateur Basketball Association

 

U15 GIRLS SOUTHERN CROSS CHALLENGE
Team First Name Family Name Association
U15G Southern Cross Jemma Amoore Ballarat Basketball Association
U15G Southern Cross Milly Sharp Ballarat Basketball Association
U15G Southern Cross Kaleah Bonanno Bendigo Basketball Association
U15G Southern Cross Jessica-belle Catheray-Harvey Dandenong Basketball Association
U15G Southern Cross Breana Granger Dandenong Basketball Association
U15G Southern Cross Kaitlyn Scott Knox Basketball Association
U15G Southern Cross Asha Boyd Metselaar Korumburra Basketball Association
U15G Southern Cross Macey McGlead Korumburra Basketball Association
U15G Southern Cross Jaime Gallatly Maffra Basketball Association
U15G Southern Cross Jessica Barnett-Tonna Melton Basketball Association
U15G Southern Cross Jorja Delcastegne Mildura Basketball Association
U15G Southern Cross Alexandra Leng Mildura Basketball Association
U15G Southern Cross Ava Zadow Mildura Basketball Association
U15G Southern Cross Olivia Pearce Seymour Basketball Association
U15G Southern Cross Hannah Onley Shepparton Basketball Association
U15G Southern Cross Isabel Whitelaw Shepparton Basketball Association
U15G Southern Cross Jasmine Amendola Southern Peninsula Basketball Association
U15G Southern Cross Chanetelle James Southern Peninsula Basketball Association
U15G Southern Cross Shannon Tuffy Southern Peninsula Basketball Association
U15G Southern Cross Tahli Smith Wodonga Basketball Association
U15G Southern Cross – Emerg Sadie Cheesman Ballarat Basketball Association
U15G Southern Cross – Emerg Taya Chisholm Ballarat Basketball Association
U15G Southern Cross – Emerg Mia McGrath Hamilton Basketball Association
U15G Southern Cross – Emerg Jemima Wilcox Macedon Ranges Basketball Association
U15G Southern Cross – Emerg Jessica Bouchier Warrnambool Basketball Incorporation

 

acjbc

AUSTRALIAN COUNTRY JUNIOR BASKETBALL CUP

 

U14 BOYS ACJBC 
Team First Name Family Name Association
U14 Boys ACJBC Reece McGrath Bacchus Marsh Basketball Association
U14 Boys ACJBC Bailey Wilson Bacchus Marsh Basketball Association
U14 Boys ACJBC Zane Kneebone Basketball Geelong
U14 Boys ACJBC Oscar Leavold Basketball Geelong
U14 Boys ACJBC Jack Davies Bellarine Peninsula Basketball Association
U14 Boys ACJBC Oliver Eaton Bendigo Basketball Association
U14 Boys ACJBC Eddie Fleming Bendigo Basketball Association
U14 Boys ACJBC Declan Hallett Echuca Basketball Association
U14 Boys ACJBC Jack Jennings Hamilton Basketball Association
U14 Boys ACJBC Zac Mabilia Korumburra Basketball Association
U14 Boys ACJBC Taj Murdoch Korumburra Basketball Association
U14 Boys ACJBC Tadhg Condron Macedon Ranges Basketball Association
U14 Boys ACJBC Fletcher Cooper Macedon Ranges Basketball Association
U14 Boys ACJBC Harrison Rowley Maffra Basketball Association
U14 Boys ACJBC Leo Savona Phillip Island and District Basketball Association
U14 Boys ACJBC William Brent Traralgon Basketball Association
U14 Boys ACJBC William Brewer Warragul District Amateur Basketball Association
U14 Boys ACJBC Amon Radley Warrnambool Basketball Incorporation
U14 Boys ACJBC Wil Rantall Warrnambool Basketball Incorporation
U14 Boys ACJBC Jett Garnham Wonthaggi Basketball Association

 

U14 GIRLS ACJBC 
Team First Name Family Name Association
U14G ACJBC Georgia Bodey Ballarat Basketball Association
U14G ACJBC Matisse Uebergang Basketball Geelong
U14G ACJBC Sienna Stewart Bellarine Peninsula Basketball Association
U14G ACJBC Lavinia Cox Bendigo Basketball Association
U14G ACJBC Jacaila Dettmann Bendigo Basketball Association
U14G ACJBC Alexis Gregor Echuca Basketball Association
U14G ACJBC Macey Bowie Hamilton Basketball Association
U14G ACJBC Luka Butters Korumburra Basketball Association
U14G ACJBC Elloise Campbell Korumburra Basketball Association
U14G ACJBC Isabella Cocksedge Korumburra Basketball Association
U14G ACJBC Siena Lane Korumburra Basketball Association
U14G ACJBC Elsie Noonan Macedon Ranges Basketball Association
U14G ACJBC Jelena Savic Melton Basketball Association
U14G ACJBC Zhoe McGinty Mildura Basketball Association
U14G ACJBC Sienna Wynd Sale Basketball Association
U14G ACJBC Matilda Alexander Sewell Warrnambool Basketball Incorporation
U14G ACJBC Elley Donelan Wodonga Basketball Association
U14G ACJBC Kate Evans Wodonga Basketball Association
U14G ACJBC Alannah Foley Wodonga Basketball Association
U14G ACJBC Mia Puntoriero Wodonga Basketball Association

 

U16 BOYS ACJBC 
Team First Name Family Name Association
U16B ACJBC Billy Dawson Basketball Geelong
U16B ACJBC Jet Kneebone Basketball Geelong
U16B ACJBC Macey Eaton Bendigo Basketball Association
U16B ACJBC Jacob Nihill Bendigo Basketball Association
U16B ACJBC Jamie Bottrell Corio Bay Basketball
U16B ACJBC Jamie Ryan Corio Bay Basketball
U16B ACJBC Brodie Pope Horsham Basketball Association
U16B ACJBC Coby Burgiel Maffra Basketball Association
U16B ACJBC Jack Hrehoresen Maffra Basketball Association
U16B ACJBC Toby Cossor Myrtleford & District Basketball Association Inc
U16B ACJBC Liam Atkinson Other Association not listed
U16B ACJBC Drue Maher Pakenham Basketball Association
U16B ACJBC Jarred Small Pakenham Basketball Association
U16B ACJBC Jye McAlister Seymour Basketball Association
U16B ACJBC Harrison Stones Seymour Basketball Association
U16B ACJBC Tom Gorman Shepparton Basketball Association
U16B ACJBC Darcy Jones Southern Peninsula Basketball Association
U16B ACJBC Toby Snow Southern Peninsula Basketball Association
U16B ACJBC Brodie Paul Wangaratta Basketball Association
U16B ACJBC Malakye Cunningham Warrnambool Basketball Incorporation
U16B ACJBC – Emerg Oliver Morin Bacchus Marsh Basketball Association
U16B ACJBC – Emerg Joe Fraser Ballarat Basketball Association
U16B ACJBC – Emerg Joshua Sparkman Ballarat Basketball Association
U16B ACJBC – Emerg Zachary Brunt Basketball Geelong
U16B ACJBC – Emerg Tom Hamilton Traralgon Basketball Association

 

U16 GIRLS ACJBC 
Team First Name Family Name Association
U16G ACJBC Milly Simpson Ballarat Basketball Association
U16G ACJBC Jada Skennerton Ballarat Basketball Association
U16G ACJBC Rosie Todd Ballarat Basketball Association
U16G ACJBC Grace Kratochvil Bellarine Peninsula Basketball Association
U16G ACJBC April Eeles Bendigo Basketball Association
U16G ACJBC Caitlin Richardson Bendigo Basketball Association
U16G ACJBC Erin Condron Macedon Ranges Basketball Association
U16G ACJBC Scarlett Orritt Macedon Ranges Basketball Association
U16G ACJBC Tanielle Knight Portland Basketball Association
U16G ACJBC Dyani Ananiev Seymour Basketball Association
U16G ACJBC Jessica Del Brocco Seymour Basketball Association
U16G ACJBC Maddison Ford Seymour Basketball Association
U16G ACJBC Bella Breen Southern Peninsula Basketball Association
U16G ACJBC Amber Grant Southern Peninsula Basketball Association
U16G ACJBC Sienna Privitera Southern Peninsula Basketball Association
U16G ACJBC Myah Healey Traralgon Basketball Association
U16G ACJBC Monai Porykali Traralgon Basketball Association
U16G ACJBC Georgia Koopmans Warragul District Amateur Basketball Association
U16G ACJBC Dallas Loughridge Warragul District Amateur Basketball Association
U16G ACJBC Katelyn Russell Wodonga Basketball Association
U16G ACJBC – Emerg Georgia Cox Ballarat Basketball Association
U16G ACJBC – Emerg Phoebe Calvert Basketball Geelong
U16G ACJBC – Emerg Summer Field Bellarine Peninsula Basketball Association
U16G ACJBC – Emerg Emmalene Jouault-Thomas Echuca Basketball Association
U16G ACJBC – Emerg Jordyn Commadeur Shepparton Basketball Association

acjbc

 

U18 BOYS ACJBC 
Team First Name Family Name Association
U18B ACJBC Ethan Fiegert Ballarat Basketball Association
U18B ACJBC Ben Hobbs Ballarat Basketball Association
U18B ACJBC Charlie Molan Ballarat Basketball Association
U18B ACJBC Hamish Carey Basketball Geelong
U18B ACJBC Caleb Connick Bendigo Basketball Association
U18B ACJBC Dyson Daniels Bendigo Basketball Association
U18B ACJBC Dylan McCauley Bendigo Basketball Association
U18B ACJBC William Smythe Bendigo Basketball Association
U18B ACJBC Sam Breuer Horsham Amateur Basketball Association
U18B ACJBC Austin McKenzie Horsham Amateur Basketball Association
U18B ACJBC Tonga Matapule Otutaha Melton Basketball Association
U18B ACJBC Austin Shelley Moe Basketball Association
U18B ACJBC Keith Robinson Phillip Island and District Basketball Association
U18B ACJBC Patrick Ryan Phillip Island and District Basketball Association
U18B ACJBC Oscar Hide Shepparton Basketball Association
U18B ACJBC Jordan Michel Shepparton Basketball Association
U18B ACJBC Liam Porter Southern Peninsula Basketball Association
U18B ACJBC Christian D’Angelo Traralgon Basketball Association
U18B ACJBC Luis D’Angelo Traralgon Basketball Association
U18B ACJBC Riley Nicolson Warrnambool Basketball Incorporation
U18B ACJBC – Emerg Liam Howard Ballarat Basketball Association
U18B ACJBC – Emerg Jake Collis Basketball Geelong
U18B ACJBC – Emerg Kade McKenzie Basketball Geelong
U18B ACJBC – Emerg Jay Posterino Basketball Geelong
U18B ACJBC – Emerg Isaac Murphy Bendigo Basketball Association
U18B ACJBC – Emerg Patrick Burgoyne Portland Basketball Association

 

U18 GIRLS ACJBC 
Team First Name Family Name Association
U18G ACJBC Grace Brown Basketball Geelong
U18G ACJBC Alisha Knights Basketball Geelong
U18G ACJBC Carly Remmos Basketball Geelong
U18G ACJBC Magdalene Kratochvil Bellarine Peninsula Basketball Association
U18G ACJBC Tess Barnes Bendigo Basketball Association
U18G ACJBC Piper Dunlop Bendigo Basketball Association
U18G ACJBC Meg McCarthy Bendigo Basketball Association
U18G ACJBC Olivia Noter Bendigo Basketball Association
U18G ACJBC Victoria Ikenasio Keilor Basketball Association
U18G ACJBC Tayha Watkins Seymour Basketball Association
U18G ACJBC Charli Dobson Southern Peninsula Basketball Association
U18G ACJBC Olivia Pollerd Southern Peninsula Basketball Association
U18G ACJBC Paige Price Southern Peninsula Basketball Association
U18G ACJBC Gemma Simon Southern Peninsula Basketball Association
U18G ACJBC Lani Thornton Southern Peninsula Basketball Association
U18G ACJBC Keely Toohey Southern Peninsula Basketball Association
U18G ACJBC Emirson Devenie Traralgon Basketball Association
U18G ACJBC Jade Melbourne Traralgon Basketball Association
U18G ACJBC Makaela Zeldenryk Warragul District Amateur Basketball Association
U18G ACJBC Casey Ardern Wodonga Basketball Association
U18G ACJBC – Emerg Chloe Skinner Basketball Geelong
U18G ACJBC – Emerg Jasmine Whatley Basketball Geelong
U18G ACJBC – Emerg Madeline Condron Bendigo Basketball Association
U18G ACJBC – Emerg Trinity Skenderis Melbourne Tigers Basketball Association
U18G ACJBC – Emerg Rhiannon Gallagher Pakenham Basketball Association
U18G ACJBC – Emerg Leah Bartlett Warrnambool Basketball Incorporation
other headlines:
Izzy Martin
Featured News
Agnes Emma-Nnopu
Featured News
vic girls
Featured News
KCC
Featured News
bvcchamps
Featured News
portland
Featured News
scroll