BVC U12 Championships livestream schedule

EVEN if you can’t make it to Bendigo this weekend you can still see all the action across the Under-12 Country Championships.

We’ve got four courts with livestreams running throughout the weekend – Court 1, Court 5, Court 6 and Court 9.

The links for these four courts will be the same throughout the weekend, with the matches starting on the hour throughout the tournament.

We will update this page for Saturday and Sunday’s livestream schedules as well so you don’t miss a section of the Country Championships’ action!

COURT 1 – https://my.playsight.com/#/livestreaming/basketball/bendigo-stadium-basketball/court-101

COURT 5 –https://my.playsight.com/#/livestreaming/basketball/bendigo-stadium-basketball/court-105

COURT 6 –https://my.playsight.com/#/livestreaming/basketball/bendigo-stadium-basketball/court-106

COURT 9 –https://my.playsight.com/#/livestreaming/basketball/bendigo-stadium-basketball/court-109

SUNDAY 14 APRIL

GRAND FINAL SCHEDULE – BOYS

BOYS – 4.15pm

Basketball Ballarat v Southern Peninsula Sharks, Division 1 – Court 1


Mildura v Bellarine Storm Basketball, Division 2 – Court 6

Churchill Junior Basketball Association v Warragul, Division 3 – Court 9


Portland v Colac, Division 4 – Court 5

HBA- Hamilton Basketball Association v Leongatha Basketball Association, Division 5 – Court 2 (not livestreamed)

GRAND FINAL SCHEDULE – GIRLS

GIRLS GRAND FINALS – 3.15pm
Warrnambool Junior Basketball v Traralgon Amateur Basketball Association, Division 1 – Court 1


Melton Basketball v Sale Amateur Basketball Association – SABA, Division 2 – Court 6


Southern Peninsula Sharks v Greater Shepparton Basketball Association & Shepparton Gators, Division 3 – Court 9


Surfcoast v Moe, Division 4 – Court 5

Match TimeCompetition NamePool NameVenue NameTeam 1Team 2
8:00:00 AM2019 U12 GirlsDiv 4Bendigo Stadium Court 01Maryborough BlazersMacedon Ranges
8:00:00 AM2019 U12 Boys PremiershipD5BBendigo Stadium Court 05Benalla BreakersWonthaggi Coasters
8:00:00 AM2019 U12 Boys PremiershipD5BBendigo Stadium Court 06Terang TornadoesArarat Redbacks
9:00:00 AM2019 U12 GirlsDiv 2Bendigo Stadium Court 01Warragul WarriorsColac Kookas
9:00:00 AM2019 U12 GirlsDiv 2Bendigo Stadium Court 05Sale SonicsChurchill Blue Devils
9:00:00 AM2019 U12 GirlsDiv 2Bendigo Stadium Court 06Melton ThoroughbredsWallan Panthers
9:00:00 AM2019 U12 GirlsDiv 2Bendigo Stadium Court 09Horsham HornetsEchuca Pirates
10:00:00 AM2019 U12 GirlsDiv 1Bendigo Stadium Court 01Warrnambool MermaidsWodonga Wolves
10:00:00 AM2019 U12 GirlsDiv 1Bendigo Stadium Court 05Ballarat RushMaffra Eagles
10:00:00 AM2019 U12 GirlsDiv 1Bendigo Stadium Court 06Geelong SupercatsBendigo Braves
10:00:00 AM2019 U12 GirlsDiv 1Bendigo Stadium Court 09Mildura HeatTraralgon T-Birds
11:00:00 AM2019 U12 Boys ChampionshipDivision 1 FinalsBendigo Stadium Court 01Ballarat MinersGeelong Supercats
11:00:00 AM2019 U12 Boys ChampionshipDivision 1 FinalsBendigo Stadium Court 05Warrnambool SeahawksMacedon Ranges
11:00:00 AM2019 U12 Boys ChampionshipDivision 1 FinalsBendigo Stadium Court 06Maffra EaglesTraralgon T-Birds
11:00:00 AM2019 U12 Boys ChampionshipDivision 1 FinalsBendigo Stadium Court 09Pakenham WarriorsSouthern Peninsula Sharks
12:00:00 PM2019 U12 Boys PremiershipDivision 3Bendigo Stadium Court 01Churchill Blue DevilsWallan Panthers
12:00:00 PM2019 U12 Boys PremiershipDivision 3Bendigo Stadium Court 05Horsham HornetsMelton Thoroughbreds
12:00:00 PM2019 U12 Boys PremiershipDivision 3Bendigo Stadium Court 06Warragul WarriorsKorumburra Wildcats
12:00:00 PM2019 U12 Boys PremiershipDivision 3Bendigo Stadium Court 09Wangaratta WarriorsLakes Entrance Pelicans
1:00:00 PM2019 U12 GirlsDiv 1Bendigo Stadium Court 01Winner CQF1Winner CQF3
1:00:00 PM2019 U12 GirlsDiv 2Bendigo Stadium Court 05Winner CQF5Winner CQF7
1:00:00 PM2019 U12 GirlsDiv 1Bendigo Stadium Court 06Winner CQF2Winner CQF4
1:00:00 PM2019 U12 GirlsDiv 2Bendigo Stadium Court 09Winner CQF6Winner CQF8
2:00:00 PM2019 U12 Boys ChampionshipDivision 1 FinalsBendigo Stadium Court 01Winner QF1Winner QF3
2:00:00 PM2019 U12 Boys ChampionshipDivision 2 FinalsBendigo Stadium Court 05Winner QF5Winner QF7
2:00:00 PM2019 U12 Boys ChampionshipDivision 1 FinalsBendigo Stadium Court 06Winner QF2Winner QF4
2:00:00 PM2019 U12 Boys ChampionshipDivision 2 FinalsBendigo Stadium Court 09Winner QF6Winner QF8
3:15:00 PM2019 U12 GirlsDiv 1Bendigo Stadium Court 01Winner CSF1Winner CSF2
3:15:00 PM2019 U12 GirlsDiv 4Bendigo Stadium Court 05Winner PSF7Winner PSF8
3:15:00 PM2019 U12 GirlsDiv 2Bendigo Stadium Court 06Winner CSF3Winner CSF4
3:15:00 PM2019 U12 GirlsDiv 3Bendigo Stadium Court 09Winner PSF5Winner PSF6
4:15:00 PM2019 U12 Boys ChampionshipDivision 1 FinalsBendigo Stadium Court 01Winner SF1Winner SF2
4:15:00 PM2019 U12 Boys PremiershipDivision 4Bendigo Stadium Court 05Winner SF3Winner SF4
4:15:00 PM2019 U12 Boys ChampionshipDivision 2 FinalsBendigo Stadium Court 06Winner SF3Winner SF4
4:15:00 PM2019 U12 Boys PremiershipDivision 3Bendigo Stadium Court 09Winner SF1Winner SF2

SATURDAY 13 APRIL

Match TimePool NameTeam 1Team 2Venue Name
9amChamp ATraralgon T-BirdsWarrnambool MermaidsBendigo Stadium Court 01
9amChamp BSale SonicsBallarat RushBendigo Stadium Court 05
9amChamp BBendigo BravesWallan PanthersBendigo Stadium Court 06
9amChamp AWarragul WarriorsEchuca PiratesBendigo Stadium Court 09
10amDiv 1ABallarat MinersMaffra EaglesBendigo Stadium Court 01
10amDiv 1BTraralgon T-BirdsMacedon RangesBendigo Stadium Court 05
10amDiv 1BSouthern Peninsula SharksGeelong SupercatsBendigo Stadium Court 06
10amDiv 1AWarrnambool SeahawksPakenham WarriorsBendigo Stadium Court 09
11amChamp CMelton ThoroughbredsGeelong SupercatsBendigo Stadium Court 01
11amChamp DWodonga WolvesHorsham HornetsBendigo Stadium Court 05
11amChamp DMildura HeatColac KookasBendigo Stadium Court 06
11amChamp CChurchill Blue DevilsMaffra EaglesBendigo Stadium Court 09
12pmDiv 2AWodonga WolvesShepparton GatorsBendigo Stadium Court 01
12pmDiv 2BCorio Bay StingraysMildura HeatBendigo Stadium Court 05
12pmDiv 2BBellarine StormEchuca PiratesBendigo Stadium Court 06
12pmDiv 2AWhittlesea EaglesBendigo BravesBendigo Stadium Court 09
1pmChamp BSale SonicsBendigo BravesBendigo Stadium Court 01
1pmChamp ATraralgon T-BirdsWarragul WarriorsBendigo Stadium Court 05
1pmChamp AEchuca PiratesWarrnambool MermaidsBendigo Stadium Court 06
1pmChamp BWallan PanthersBallarat RushBendigo Stadium Court 09
2pmDiv 1BTraralgon T-BirdsSouthern Peninsula SharksBendigo Stadium Court 01
2pmDiv 1ABallarat MinersWarrnambool SeahawksBendigo Stadium Court 05
2pmDiv 1APakenham WarriorsMaffra EaglesBendigo Stadium Court 06
2pmDiv 1BGeelong SupercatsMacedon RangesBendigo Stadium Court 09
3pmChamp DWodonga WolvesMildura HeatBendigo Stadium Court 01
3pmChamp CChurchill Blue DevilsMelton ThoroughbredsBendigo Stadium Court 05
3pmChamp CGeelong SupercatsMaffra EaglesBendigo Stadium Court 06
3pmChamp DColac KookasHorsham HornetsBendigo Stadium Court 09
4pmDiv 2BCorio Bay StingraysBellarine StormBendigo Stadium Court 01
4pmDiv 2AWodonga WolvesWhittlesea EaglesBendigo Stadium Court 05
4pmDiv 2ABendigo BravesShepparton GatorsBendigo Stadium Court 06
4pmDiv 2BEchuca PiratesMildura HeatBendigo Stadium Court 09
5pmChamp AWarragul WarriorsWarrnambool MermaidsBendigo Stadium Court 01
5pmChamp BBendigo BravesBallarat RushBendigo Stadium Court 05
5pmChamp BWallan PanthersSale SonicsBendigo Stadium Court 06
5pmChamp AEchuca PiratesTraralgon T-BirdsBendigo Stadium Court 09
6pmDiv 1APakenham WarriorsBallarat MinersBendigo Stadium Court 01
6pmDiv 1BGeelong SupercatsTraralgon T-BirdsBendigo Stadium Court 05
6pmDiv 1BSouthern Peninsula SharksMacedon RangesBendigo Stadium Court 06
6pmDiv 1AWarrnambool SeahawksMaffra EaglesBendigo Stadium Court 09
7pmChamp CMelton ThoroughbredsMaffra EaglesBendigo Stadium Court 01
7pmChamp DMildura HeatHorsham HornetsBendigo Stadium Court 05
7pmChamp DColac KookasWodonga WolvesBendigo Stadium Court 06
7pmChamp CGeelong SupercatsChurchill Blue DevilsBendigo Stadium Court 09
8pmDiv 2ABendigo BravesWodonga WolvesBendigo Stadium Court 01
8pmDiv 2BEchuca PiratesCorio Bay StingraysBendigo Stadium Court 05
8pmDiv 2BBellarine StormMildura HeatBendigo Stadium Court 06
8pmDiv 2AWhittlesea EaglesShepparton GatorsBendigo Stadium Court 09

FRIDAY 12 APRIL

Court 1
9:00 AMBallarat vs Yarra-Mul (BVC U12G)
10:00 AMBallarat vs Wodonga (BVC U12B)
11:00 AMBendigo vs Pakenham (BVC U12B)
12:00 PMColac vs Moe (BVC U12G)
1:00 PMLakes Entrance vs Phillip Island (BVC U12B)
2:00 PMBellarine vs Southern Pen (BVC U12B)
3:00 PMMacedon Ranges vs Maffra (BVC U12B)
4:00 PMBendigo vs Melton (BVC U12G)
5:00 PMMacedon Ranges vs Wangaratta (BVC U12G)
6:00 PMCorio Bay vs Wodonga (BVC U12B)
7:00 PMGeelong vs Bendigo (BVC U12B)
8:00 PMTBA v TBA (BVC U12B)
Court 5
9:00 AMMaryborough vs Yarra-Mul (BVC U12B)
10:00 AMBellarine vs Whittlesea (BVC U12B)
11:00 AMMacedon Ranges vs Shepparton (BVC U12B)
12:00 PMMoe vs Surfcoasters (BVC U12B)
1:00 PMTraralgon vs Wodonga (BVC U12G)
2:00 PMBallarat vs Corio Bay (BVC U12B)
3:00 PMGeelong vs Pakenham (BVC U12B)
4:00 PMColac vs Echuca (BVC U12G)
5:00 PMHamilton vs Wodonga (BVC U12G)
6:00 PMSouthern Pen vs Whittlesea (BVC U12B)
7:00 PMMaffra vs Shepparton (BVC U12B)
8:00 PMTBA v TBA (BVC U12B)
Court 6
9:00 AMTerang vs Warragul (BVC U12B)
10:00 AMSouthern Pen vs Warrnambool (BVC U12B)
11:00 AMMaffra vs Mildura (BVC U12B)
12:00 PMEchuca vs Maryborough (BVC U12G)
1:00 PMPortland vs Warragul (BVC U12G)
2:00 PMTraralgon vs Wodonga (BVC U12B)
3:00 PMBendigo vs Echuca (BVC U12B)
4:00 PMMaryborough vs Moe (BVC U12G)
5:00 PMTraralgon vs Corio Bay (BVC U12G)
6:00 PMWarrnambool vs Bellarine (BVC U12B)
7:00 PMMildura vs Macedon Ranges (BVC U12B)
8:00 PMTBA v TBA (BVC U12B)
Court 9
9:00 AMBenalla vs Surfcoasters (BVC U12B)
10:00 AMCorio Bay vs Traralgon (BVC U12B)
11:00 AMEchuca vs Geelong (BVC U12B)
12:00 PMBendigo vs Wonthaggi (BVC U12G)
1:00 PMColac vs Foster (BVC U12B)
2:00 PMWarrnambool vs Whittlesea (BVC U12B)
3:00 PMMildura vs Shepparton (BVC U12B)
4:00 PMFoster vs Wangaratta (BVC U12B)
5:00 PMShepparton vs Horsham (BVC U12G)
6:00 PMTraralgon vs Ballarat (BVC U12B)
7:00 PMEchuca vs Pakenham (BVC U12B)
8:00 PMTBA v TBA (BVC U12B)
other headlines:
Izzy Martin
Featured News
Agnes Emma-Nnopu
Featured News
vic girls
Featured News
scroll